Sitemdeki kırık linkleri googleden nasıl silerim. 

Google Webmaster ile kırık linkleri tespit edin ve silin  
 google webmaster tools

Web sitelerimizde kırık linkler oluyor. Küçük bir harf hatasından dolayı yanlış yazdığımız bir link ya da başka sebeplerden dolayı oluşan kırık linkler sayfa karşılığı olmadığından 404 hatasına yol açarlar. Bir de üstüne web siteniz yüzlerce sayfadan oluşuyorsa bütün linkleri tek tek tespit etmek zor ve can sıkıcı bir durum hal alabilir. Özellikle de bu linkler Google tarafından indexlendiyse…
Eğer siteniz WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi ise Broken Links Checker gibi hazır eklentiler kurup, kırık linkleri tespit ederek düzeltebilir ya da tamamen silebilirsiniz. Peki WordPress kullanmayanlar için kırık linkleri tespit etmenin daha kolay bir yolu var mı derseniz, elbette var. Hem de hiç yabancı olmadığımız bir isim olan Google Webmaster (Google Web Yöneticisi Araçları) bu işi başarıyla yapabiliyor.
Web tasarımcı ya da site yöneticisi olup da Google Webmaster hizmetini kullanmayan yoktur herhalde. Yine de bir çoğumuz bu hizmeti sadece site haritası göndermek için kullanıyoruz. Peki ya kırık linkleri tespit edip silmek için de oldukça kullanışlı ve pratik bir özelliği olduğunu biliyor muydunuz?
Google Webmaster’ın bu özelliğine geçmeden önce kırık linklerin hangi sebeplerle oluşabileceğine bir göz atalım:
1. Farkına varmadan harf hatası yapılan ya da tamamıyla yanlış yazılan linkler

2. Google’a indexlendikten sonra başlığı değiştirilen bir sayfanın permalink’inin de değişmesi ile oluşan bozuk linkler
İşte böyle durumlarda Google Webmaster yardımımıza koşuyor. Peki bu işi nasıl yapıyor, daha fazla uzatmadan hemen konuya geçelim.
Google Webmaster ile kırık linkleri tespit etmek
Sitenizdeki kırık linkleri tespit etmek için yapmanız gereken tek şey Google Webmaster hesabınızla giriş yapıp, sitenizi seçtikten sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla gerçekleşirmek.

1. Soldaki menüden Tanılamalar (Diagnostics) menüsündeki Tarama Hataları (Crawl Errors) linkini tıklayın.
2. Açılan sayfada Bulunamadı (Not Found) sekmesini tıklayarak sitenizdeki kırık linklerin listesini görebilirsiniz.
3. Tespit edilen kırık linklerin Google’da indexlendiğini kontrol edin. Google’a kırık linki kopyala yapıştır yaparak arayabilirsiniz.
Tespit edilen kırık linkleri Google’dan silmek
Hatalı linklerinizin Google’da indexlenmesi hiç profesyonelce değildir. Bu nedenle, tespit ettiğiniz kırık linklerin Google’dan silinmesini de gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için de yapılacak işlem oldukça basit:
  

1. Site Yapılandırma (Site Configuration) menüsünde bulunan Tarayıcı Erişimi (Crawler Access)’ni tıklayın.
2. Açılan sayfada URL’yi Kaldır (Remove URL) sekmesini tıklayın.
3. Yeni Kaldırma İsteği (New Removal Request) butonunu tıklayın. Ve açılan sayfada sileceğiniz linklere göre seçeneklerden birini seçin. Genelde ilk sıradaki Tek Tek URL’ler (Individual URLs) seçeneği işimizi görüyor.
  

4. İleri butonuna bastıktan sonra açılan sayfadaki link satırına kırık linki yazıp Ekle butonunu tıklayın.
  

5. Bütün kırık linkleri tek tek bu şekilde ekledikten sonra Kaldırma İsteğini Gönder (Submit Removal Request) butonunu tıklayın.

  
Hepsi bu kadar!