Siber Güvenlik ile Dijital Özgürlüğü Elde Etmek Mümkün

Siber güvenlik önlemleri dijital dünyada daha özgür davranmanıza yardımcı olabilir. Siber saldırılar ile kişisel veri ve bilgilerin peşinde olan siber saldırganlardan basit ama etkili siber güvenlik önlemleri ile korurken dijital özgürlüğünüzü de sağlamanız mümkün.

Attığınız bütün mesajların, yaptığınız bütün telefon konuşmalarının, gönderdiğiniz bütün e-postaların, yaptığınız bütün internet aramalarının; kısaca çevrimiçi gerçekleştirdiğiniz her aktivitenin tanımadığınız kişiler tarafından izlendiğini hayal edin. Kulağa korkutucu gelse de aslında akıllı telefonunuzdaki uygulamalar, ziyaret ettiğiniz web siteler ve hatta internet servis sağlayıcınız bile hepsini izliyor!

VPN (Sanal Özel Ağ)

Dijital özgürlüğünüzü sağlamak için VPN kullanabilirsiniz. VPN (Sanal Özel Ağ) programları internet bağlantınızın üçüncü partiler tarafından izlenmesini ve kaydedilmesini engelleyen ve internette anonim olmanızı sağlayan bir teknolojidir. VPN ile bu anonimlik nasıl elde edilir? Çevrimiçi her cihaza internet servis sağlayıcısı tarafından internet protokol (IP) adresi atanır. IP adresi cihazınızın küresel internet ile iletişim kurmasını sağlar. Cihazınızdan çıkan veri paketleri IP adresi ile internette seyahat eder. IP adresi fiziki olarak tam konumunuzu sağlamasa da yakın konumunuzu giriş yaptığınız her web site ile paylaşır.

VPN programı kullandığınızda veri paketleriniz gerçek IP adresiniz ile değil, VPN sunucusunun sağladığı IP adresi ile seyahat eder. VPN programları bunu veri paketlerini farklı tünelleme protokolleri ile kapsülleyerek gerçekleştirir. Kapsüllenerek gizlenen veri paketleri aynı zamanda çeşitli şifreleme algoritmaları ile şifrelenir. Herhangi bir üçüncü parti internet bağlantınızı fark etse dahi herhangi bir aktivitenizi inceleyemez çünkü hepsi şifrelidir.

VPN programları IP adresinizi değiştirmenize yardımcı olduğu için erişime engelli olan web sitelere erişmenizi sağlar. Bunun yanında, internet servis sağlayıcınızın giriş yaptığınız web siteleri görmesini engellerken ağ iletişiminize sızan siber saldırganlara karşı veri paketlerinizi korur.

HTTPS Protokolü ve VPN Tarayıcı Eklentisi

Dijital özgürlük demek kişisel veri ve bilgilerinizin çalınmasından şüphelenmeden interneti kullanabilmeniz ve aktivitelerinizin izlenmemesi demektir. VPN kullanarak internet bağlantınızı gizleyebilirsiniz fakat giriş yaptığınız web sitelerin hepsi güvenli değildir. Bir web sitenin güvenilir olup olmadığını kullandığı protokole bakarak anlayabilirsiniz.

URL adresi ‘’https://’’ ile başlayan web siteler Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü kullanıyor demektir. Bu web sitelerde ile olan veri alışverişiniz web sitenin sunucularında şifreli bir şekilde saklanır. Örneğin, bu protokolü kullanan bir web siteden alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgileriniz bu web sitenin sunucularında şifreli bir şekilde saklanır.

URL adresi ‘’http://’’ ile başlayan web siteler ise Hipermetin Transfer Kontrol protokolünü kullanıyordur. Bu web siteler ile olan veri alışverişiniz web sitenin sunucularında şifresiz bir şekilde yani düz metin olarak saklanıyordur. Örneğin, bu protokolü kullanan bir web siteden alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgileriniz bu web sitenin sunucularında düz metin olarak saklanır ve bu da kredi kartı bilgilerinizin web site operatörleri ya da web site ile olan iletişiminize sızan bir siber saldırgan (ortadaki adam saldırısı) tarafından ele geçirilebileceği anlamına gelir.

Her web sitenin HTTPS protokolü kullanan versiyonuna erişmeniz tarayıcınızda VPN eklentisi kullanarak mümkün. Tarayıcınızda VPN kullandığınızda giriş yaptığınız web site HTTP protokolünü kullanıyor olsa bile HTTPS protokolü kullanan versiyonuna yönlendirilirsiniz.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, güvenlik, gizlilik ve güncellemeler açısından incelediği 9 tarayıcı arasından en yüksek puanı Tor tarayıcısına veriyor. Tor tarayıcısını Firefox ve Brave tarayıcıları takip ediyor. Tor tarayıcısı ile VPN’i birlikte kullandığınızda maksimum gizlilik ve güvenlik elde etmeniz mümkün.