windows 10 u kuramıyorum ne yapmalıyım?

Windows 10 Teknik Özellikleri ve Sistem Gereksinimleri nelerdir?

Windows 10 için gerekli sürümler  mevcut dillerdeki ilgili genel bilgileri burada bulabilirsiniz.

BKZ. WINDOWS 10 MOBILE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Sistem gereksinimleri


Bilgisayarınız ya da tabletinizde Windows 10’a yükseltme gerçekleştirmek istiyorsanız minimum donanım gereksinimleri şunlardır: Yükseltilebilirliği etkileyen diğer faktörler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

En yeni işletim sistemi:

Windows 7 SP1 veya Windows 8.1 Update’in son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Hangi sürüme sahip olduğunuzu bilmiyor musunuz? Öğrenmek için buraya göz atın to find out. En son sürümü indirmeniz mi gerekiyor? Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Güncellemesi için buraya tıklayın.

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
RAM: 32 bit için 1 gigabayt (GB) veya 64 bit için 2 GB
Sabit disk alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 20 GB
Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
Ekran: 800×600

Önemli notlar:


 • Windows 10 Home kullanıcıları mevcut Windows Update güncelleştirmelerini otomatik olarak alacaktır. Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise kullanıcıları ise güncelleştirmeleri erteleyebilecektir. Windows 10 Pro kullanıcılarının güncelleştirmeyi erteleyebileceği süre sınırlıdır.
 • 32 GB sabit sürücüsü olan cihazlar veya sabit sürücüleri dolu eski cihazlar gibi depolama alanı kısıtlı olan cihazlar, yükseltme işlemini tamamlamak için ek depolama alanına ihtiyaç duyabilir. Yükseltme sırasında ne yapmanız gerektiğini belirten yönergeler görürsünüz. Yükseltmeyi tamamlamak için gereksiz dosyaları cihazınızdan kaldırmanız veya bir USB flash sürücü takmanız gerekebilir.
 • Kullanılabilir boş alanı az olan veya 32 GB depolama alanına sahip bilgisayarlar gibi, küçük sabit diskleri olan cihazlarda, yükseltmeden sonra az miktarda boş alan kalabilir. Depolama sistem ayarında disk alanını boşaltabilir ve geçici dosyalar gibi dosyaları veya önceki Windows sürümünüzü kolayca silebilirsiniz. Windows’un önceki sürümünün dosyaları, Windows 10’u kaldırma ve önceki Windows sürümünüze geri dönme seçeneği sunar. Bu dosyalar yükseltme işleminden 10 gün sonra otomatik olarak silinir. Yer açmak için bunları hemen silebilirsiniz.
 • Yükseltmeyi gerçekleştirmek için bir İnternet bağlantısı gerekir. Windows 10 yaklaşık 3 GB boyutunda büyük bir dosyadır ve İnternet erişimi (ISS) ücretleri uygulanabilir.
 • Cihaz uyumluluğu ve diğer önemli yükleme bilgilerini denetlemek için cihazınızın üreticisinin web sitesini ziyaret edin. Üretici iletişim bilgilerine İletişim Bilgileri sayfasından ulaşılabilir.
 • Bir cihazın yükseltmeye uygun oluşu sistem teknik özelliklerinin ötesinde etkenlere bağlıdır. Bunlar arasında cihazın Windows 10 için minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına bağlı olmaksızın sürücü ve üretici yazılımı desteği, uygulama uyumluluğu ve özellik desteği yer almaktadır.
 • Destek, cihaza göre farklılık gösterebilir. Daha fazla bilgi için Windows Destek Yaşam Döngüsü sayfasını ziyaret edin
 • Bilgisayar ya da tabletinizde şu anda Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update kullanılmaktaysa Windows 10’u Edinin uygulamasındaki ‘Bilgisayarımı Kontrol Et’ özelliğini kullanarak gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığını öğrenebilirsiniz. Windows 10’u Edinin uygulamasını açmak için görev çubuğunun sağ tarafında bulunan küçük Windows simgesine tıklayın. Simgeyi göremiyorsanız, daha fazla bilgi için Windows 10 Sorular ve Yanıtlar sayfamızı ziyaret edin.
 • Birçok uygulama, dosya ve ayar yükseltme işlemi kapsamında aktarılır. Ancak bazı uygulama ya da ayarlar aktarılamayabilir.
  • Kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamaları için Windows, kötü amaçlı yazılımlardan koruma aboneliğinizin geçerli (süresi dolmamış) ve uyumlu olup olmadığını yükseltme sırasında denetler.
  • Kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulaması uyumlu ve geçerliyse uygulamanız Windows 10’a yükseltme sırasında korunur.
  • Kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulaması uyumlu değilse Windows, ayarlarınızı koruyarak uygulamanızı kaldırır. Yükseltme işleminin tamamlanmasının ardından, kötü amaçlı yazılımdan koruma sağlayıcınız etkin aboneliğiniz için uyumlu bir sürümün çıktığını Microsoft’a bildirirse Windows, yükseltme işleminden önceki ayarları kullanarak mevcut en son sürümü yüklemeniz için size bildirimde bulunacaktır.
  • Kötü amaçlı yazılımlardan koruma aboneliğiniz geçerli değilse (süresi dolmuşsa), Windows, uygulamanızı kaldırarak Windows Defender’ı etkinleştirir.
  • OEM tarafından ürününüz ile birlikte sunulan bazı uygulamalar yükseltme işleminden önce kaldırılabilir.
  • “Windows 10’u Edinin” uygulaması bazı üçüncü taraf uygulamaları tarayarak uyumlu olup olmadıklarını belirler. Yükseltme işlemini engelleyen bilinen bir sorun varsa söz konusu bilinen sorunlara sahip uygulamaların bir listesi tarafınıza sunulacaktır. Kabul ederseniz uygulamalar yükseltme işleminden önce kaldırılır. Uygulamaların kaldırılmasını kabul etmeden önce listeyi kopyalamayı unutmayın.
 • Yerel hesapları (makineye bağlı hesaplar) Microsoft Aile Koruması ile yönetilen çocuk kullanıcıların güvenlik ayarları yükseltme sırasında Windows 10’a aktarılmaz. Dolayısıyla, Windows 10 yükseltmesi tamamlandıktan sonra ebeveynlerin, bir Microsoft hesabının yanı sıra (henüz oluşturmadılarsa) çocuk kullanıcı için güvenlik ayarlarını belirlemeleri gerekir. Değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için SSS sayfasını ziyaret edin.
 • Bazı uygulamalar ve içerikler ayrı satılır. Özellik ve uygulama kullanılabilirliği ve deneyimi, cihaza ve pazara göre değişiklik gösterebilir.

Kullanımdan kaldırılan özellikler


 • Okuyucu uygulaması, Fall Creators Update ile (Windows 10, sürüm 1709) Windows 10’dan kaldırılacak. PDF dosyalarını okumak için Microsoft Edge’i kullanmanızı öneriyoruz. Microsoft Edge benzer işlevlerin yanı sıra iyileştirilmiş erişilebilirlik desteği ve iyileştirilmiş mürekkep oluşturma gibi ek özellikleri kullanımınıza sunuyor. Aynı şekilde, XPS dosyalarını okurken Windows XPS Görüntüleyicisi, TIFF dosyalarını görüntülerken de Windows Fotoğraflar uygulamasını kullanmanızı öneriyoruz. Windows 10’un önceki sürümlerini kullanan kullanıcıların Okuyucu uygulamasını kullanmaya devam edebileceğini unutmayın.
 • Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8 Pro with Media Center ya da Windows 8.1 Pro with Media Center kullanıyorsanız Windows 10 kurulumu yaptığınızda Windows Media Center kaldırılır. Sınırlı bir süre (“uygun süre”) için, Windows’un eski sürümlerinden birinden (“uygun sistem”) Windows 10’a yükseltilmiş sistemlere, bir DVD kayıttan yürütme uygulaması (“Windows DVD Oynatıcı”) yüklenir. Not: Windows DVD Oynatıcı hemen yüklenemeyebilir; uygulama, ilk başarılı Windows Güncelleştirmesinden sonra yüklenecektir. Windows DVD Oynatıcı, (i) uygun süreyi kaçıran uygun sistemler; (ii) uygun olmayan sistemler; veya (iii) uygun olan ancak Windows 10’un daha sonradan sıfırdan yüklendiği sistemler (bu durumda Windows Update, sistemin önceden uygun bir sistem olduğunu algılayamaz) için Windows Mağazası’nda satışa sunulacaktır.
 • Windows 10 Yıldönümü Güncelleştirmesi (Windows 10, sürüm 1607) yüklendiğinde, Windows Journal kaldırılacaktır. Windows Journal kaldırıldıktan sonra, artık, Journal dosyalarını (.JNT veya .JTP uzantılı) açamazsınız veya düzenleyemezsiniz. Windows Journal yerine, OneNote uygulamasına geçiş yapmanızı öneririz. Günlük dosyalarınızı açmaya veya düzenlemeye ihtiyaç duymanız durumunda, daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Windows 10 Yıldönümü Güncelleştirmesi (Windows 10, sürüm 1607) kurulduktan sonra Windows Media Digital Rights Management (WMDRM) desteklenmeyecektir. Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra, bu hak yönetimi teknolojisiyle korunan müzik veya video dosyalarını yürütemezsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.
 • Windows 10 yayınlandığında MDM işlevselliği Windows 10 Home sürümünde kullanılamayacaktır.
 • Windows 10 yüklemesinin bir parçası olarak, Windows 7 masaüstü araçları kaldırılacaktır.
 • Windows 10 yükseltmesinin bir parçası olarak, Windows 7 ile ön yüklü olarak gelen Solitaire, Mayın Tarlası ve Hearts oyunları kaldırılacaktır. Microsoft tarafından Solitaire ve Mayın Tarlası oyunlarının “Microsoft Solitaire Collection” ve “Microsoft Mayın Tarlası” adlı kendi sürümleri yayınlanmıştır.
 • Bir disket sürücünüz varsa Windows Update ya da üretici web sitesinden en yeni sürücüyü indirmeniz gerekecektir.
 • Sisteminizde Windows Live Essentials kuruluysa OneDrive uygulaması kaldırılarak OneDrive’ın gelen kutusu sürümü ile değiştirilecektir.
 • OneDrive, Windows 10’da yer tutucu dosyaları desteklemez. Windows 8.1, OneDrive’da bulunan ancak yerel olarak cihazda bulunmayan dosyalar için yer tutucular gösteriyordu. Windows 10’da kullanıcılar, hangi dosyaların senkronize edileceğini OneDrive ayarlarından belirleyebilirler.
 • Tablet Modunda tutturma, 2 uygulamayla sınırlıdır.
 • Ev Grubu: Bu özellik Creators Update kurulu makinelerde çalışmaya devam edebilir; ancak Ev Grubu özelliği takip eden sürümde sonlandırılacaktır. Bu sayfa Windows 10 kurulumu sonrası Ev Grubu ile ilgili yaşayacağınız sorunları gidermede size yardımcı olabilir.

  Ev grubunu kullanmadan dosya ve yazıcı paylaşmak için ek kaynaklar:

Belirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler


 • Konuşma tanıma işlevi cihaz mikrofonuna göre değişir. Daha iyi bir konuşma deneyimi için şunlara ihtiyacınız vardır:
  • Yüksek duyarlıklı mikrofon dizisi
  • Mikrofon dizisinin geometrisinden yararlanan donanım sürücüsü
 • Windows Hello, yüz tanıma için özel aydınlatmalı kızılötesi kamera ya da Windows Biyometri Altyapısı’nı destekleyen parmak izi okuyucu gerektirir. Windows 8.1 yüklü cihazlar Windows 10’a yükseltildikten sonra Intel® RealSense™ (F200) kameralı Windows Hello’nun çalışması için bir yazılım güncelleştirmesi gerekir. Bu güncelleştirmenin yakın bir zamanda kullanıma sunulması beklenmektedir.
 • Continuum tüm Windows 10 masaüstü sürümlerinde mevcut olup İşlem Merkezinden el ile “tablet modu” açılarak ya da kapatılarak kullanılabilir. Tabletler ve GPIO göstergeleri ya da bir dizüstü ve tablet göstergesi olan 2’si 1 arada cihazlar “tablet moduna” otomatik olarak girecek şekilde yapılandırılabilir.
 • Telefonlar için Continuum ilk aşamada belirli ayrıcalıklı telefonlara özel olacaktır. Harici monitörün, HDMI girişini desteklemesi gerekir. Continuum uyumlu aksesuarlar ayrı satılır. Uygulama kullanılabilirliği ve deneyimi cihaza ve pazara göre değişiklik gösterir. Bazı özellikler için Office 365 aboneliği gereklidir.
 • Groove Müzik (eski adıyla Xbox Music) ya da Filmler ve TV uygulamaları üzerinden müzik ve video akışı tüm bölgelerde kullanılamaz. Bölgelerin en güncel listesi için, lütfen Windows’ta Xbox web sitesini ziyaret edin.
 • Xbox uygulaması bir Xbox Live hesabı gerektirir ancak bu hesap tüm bölgelerde kullanılamaz. Bölgelerin en güncel listesi için lütfen Xbox Live Ülkeleri ve Bölgeleri web sitesini ziyaret edin.
 • İki öğeli kimlik doğrulama bir PIN, Biyometrik (parmak izi okuyucu ya da aydınlatmalı kızılötesi kamera) ya da Wi-Fi veya Bluetooth özelliğine sahip bir telefon kullanımını gerektirir.
 • Tutturulabilir uygulama sayısı uygulamanın minimum çözünürlüğüne dayalı olacaktır.
 • Dokunmayı kullanmak için, çok noktalı dokunmayı destekleyen bir tablet veya monitör gereklidir. Buraya tıklayarak. çok noktalı dokunma donanımı gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Bazı özellikler için Microsoft hesabı gerekir.
 • Güvenli önyükleme, UEFI v2.3.1 Errata B’yi destekleyen üretici yazılımı gerektirir ve UEFI imza veritabanında Microsoft Windows Sertifika Yetkilisi’ne sahiptir.
 • Bazı BT yöneticileri oturum açma ekranına erişmenizden önce Güvenli Oturum Açma (Ctrl + Alt + Del) özelliğini etkinleştirmiş olabilir. Klavyesi olmayan tabletlerde, tablet için tuş kombinasyonu Windows düğmesi + Güç düğmesi olduğundan Windows düğmesine sahip bir tablet gerekebilir.
 • Bazı oyunlar ve programlar en iyi performans için DirectX 10 veya daha yükseği ile uyumlu bir grafik kartı gerektirebilir.
 • BitLocker To Go, USB flash sürücü gerektirir (yalnızca Windows 10 Pro).
 • BitLocker, Güvenilir Platform Modülü (TPM) 1.2, TPM 2.0 veya bir USB flash sürücü (yalnızca Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise) gerektirir.
 • Client Hyper-V, ikinci düzey adres çeviri (SLAT) yetenekleri ve 2 GB ek RAM’i olan 64 bit bir sistem gerektirir (yalnızca Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise).
 • Miracast, Windows Ekran Sürücüsü Modeli (WDDM) 1.3’ü destekleyen bir görüntü bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct’i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı gerektirir.
 • Wi-Fi Direct Yazdırma, Wi-Fi Direct’i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct Yazdırma’yı destekleyen bir cihaz gerektirir.
 • 64 bit bir bilgisayara 64 bit işletim sistemi yüklemek için işlemcinizin CMPXCHG16b, PrefetchW ve LAHF/SAHF’yi desteklemesi gerekir.
 • InstantGo, yalnızca Bağlı Bekleme için tasarlanmış bilgisayarlarla çalışır.
 • Cihaz şifreleme InstantGo ve TPM 2.0 özelliğine sahip bir bilgisayar gerektirir.
 • Skype, yalnızca belirli ülkeler ve bölgelerde kullanılabilir. Yalnızca belirli ülkeler ve bölgeler aranabilir. Özel, ayrıcalıklı ve coğrafi olmayan numaralar hariçtir. Ayrıntılar için Office SSS sayfasını ziyaret edin.

Windows 10 tam yerelleştirme dilleri


Arapça (Suudi Arabistan), Bulgarca (Bulgaristan), Çince (Basitleştirilmiş, Çin), Çince (Hong Kong), Çince (Geleneksel, Tayvan), Hırvatça (Hırvatistan), Çekçe (Çek Cumhuriyeti), Danca (Danimarka), Felemenkçe (Hollanda), İngilizce (Birleşik Krallık), İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri), Estonca (Estonya), Fince (Finlandiya), Fransızca (Fransa), Fransızca (Kanada), Almanca (Almanya), Yunanca (Yunanistan), İbranice (İsrail), Macarca (Macaristan), İtalyanca (İtalya), Japonca (Japonya), Korece (Kore), Letonca (Letonya), Litvanca (Litvanya), Norveçce, Bokmål (Norveç), Lehçe (Polonya), Portekizce (Brezilya), Portekizce (Portekiz), Rumence (Romanya), Rusça (Rusya), Sırpça (Latin, Sırbistan), Slovakça (Slovakya), Slovence (Slovenya), İspanyolca (İspanya, Uluslararası), İspanyolca (Meksika), İsveççe (İsveç), Tay dili (Tayland), Türkçe (Türkiye), Ukraynaca (Ukrayna)

Ek diller, Dil Arabirim Paketleri olarak sunulmaktadır

Yükseltme sürümleri


Benzer Windows sürümü sunulacaktır. Örneğin, Windows 7 Home Premium kullanıyorsanız, Windows 10 Home sürümüne yükseltme yaparsınız.

 • Windows 7 Starter
 • Windows 7 Home Basic
 • Windows 7 Home Premium
 • Windows 8.1 Home Basic
 • Windows 10 Home
 • Windows 7 Professional (Pro)
 • Windows 7 Ultimate
 • Windows 8.1 Professional (Pro)
 • Windows 8.1 Professional for Education (Students/Pro)
 • Windows 10 Professional (Pro)