Mavi Elmas

Rekor fiyata satildi. Mavi elmas 51.3 milyon dolara satildi. 

Elmasın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız? En önemli ayırt edici özelliklerden birisi elmasta yer alan karbon izleridir. Sahte ya da sentetik ürünlerde ise bu tür izler yer almaz.

Bir kâğıda kurşun kalemle bir çizgi çizip üzerine taşı koyduğunuzda eğer çizgi görünmüyorsa elmas gerçektir, ancak çizgi tamamen görünüyorsa elmas gerçek değildir.

Elması ya da pırlantayı bir kalem ile asla çizemezsiniz. Elması ancak yine bir elmas çizebilir. Zirkon taşları ise rahatlıkla çizebilirsiniz.

Satın alacağınız ürünün sertifikalı olması ve güvenilir bir yerden alınmış olması çok önemlidir.

Laboratuar ortamında elde edilen ve mozanite adı verilen ürünün ise gerçek elmastan ayırt edilmesi oldukça zordur. Bu ayrımı ancak uzman kişiler yapabilir. Mazonite denilen taşa külah ucu ile bakılması durumunda havai fişeğe benzeyen ışık yansımaları gözlemlenir. Ayrıca mozanitte renk yeşile çalarken, elmasta böyle bir şey söz konusu değildir. Elmasta ise ancak rengin maviye veya griye çalması görülebilir.

Elmasın parlaklığı cam parlaklığından biraz daha ışıltılıdır. Ancak uzman olmayan bir kişinin gözle parlaklığına bakarak o taşın elmas olup olmadığını anlaması pek mümkün değildir.

Elması camla, bıçakla ya da dişinizle çizemezsiniz. Ancak elmas ile yakutu, camı ya da safiri kolayca çizebilirsiniz.

Elmas Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Elmas, dünyada bilinen en sert madendir ve sıkı bir biçimde birbirine bağlanmış karbonlardan oluşmuştur.

Elması ancak elmas çizebileceği için bir darbeye maruz kalıp zarar görmesi oldukça zordur. Ancak elbette yine de kullanımına dikkat edilmelidir.

Yıllar içerisinde yağlanan elmas, köpüklü bir su içerisinde yumuşak diş fırçası ile temizlenmeli ve ardından bol su ile durulanıp .