Kahverengi benler sağlık açısından tehlikelimi?

Benler sağlık açısından tehlikelimi?

500457

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de deri kanserine yakalanan kişi sayısı artıyor. Deri kanseri nedenleri arasında yer alan benler konusunda vatandaşları uyaran uzmanlar, özellikle kahverengi olan benlerin mutlaka kontrol altında tutulması gerektiğini belirtiyor. Herkesin öncelikle kendi kendinin doktoru olması gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Cengiz Bıçakçı, benlerin tehlikeleri hakkında şunları söyledi:

Benlerin risk analizi yapılmalı

“Sağlığımız açısından tehlikeli olabilecekler öncelikle kahverengi benlerdir. Benleri kontrol edip, ‘riskli’, ‘izlenmesi gereken’ , ‘derhal alınması gereken’ gibi gruplandırmalar yapıyoruz. Hasta bu konuda eğitimliyse olumsuz bir gelişme olduğunda vakit geçirmeden doktora başvuruyor. ‘Ben’ deyince, halk arasında akla kahverengi benlerin geliyor. Deride çok sayıda farklı hücre var ve bunların her biri ayrı ayrı benlerdir. Vücudumuzda kan benleri, renk yapan hücre benleri, yağ hücre benleri, ter hücre benleri gibi çok sayıda ben bulunuyor.”

Kahverengi benler sağlık açısından tehlikeli

“Sağlığımız açısından tehlikeli olabilecekler öncelikle kahverengi benlerdir. Ancak bunu çok abartıp panik yapılmamalıdır. Çünkü, hemen herkeste bir veya birkaç tane ben vardır. Normalde bu benler kişilere zarar vermeden yaşam boyu bulunurlar. Bir benin kötüleşmesi, bir diğer ifadeyle kansere dönüşmesi açısından bazı ipuçları vardır. Kişinin adeta kendi kendinin doktoru olarak bu ipuçlarını öğrenmesi gerekiyor. Kliniğimizde, benlerinin kontrolü için gelen hastalarımıza kısa bir eğitim veriyoruz. Benlerinin büyüklüğü, şekli, renk dağılımı, deriden kabarık olup olmayışı ve bunun gibi özelliklerini bir puan sistemiyle değerlendirip, ‘riskli’, ‘izlenmesi gereken’ ya da ‘derhal alınması gereken’ bir ben olup olmadığını hem değerlendiriyor; hem de hastaya öğretiyoruz.”

Riski bilenler zamanında doktora başvurabiliyor

“Benlerin risk analizinin nasıl yapılacağı eğitimlerle vatandaşlara öğretilmesi gerekiyor. Bu eğitimi alan hastalar, daha bilinçlenip benlerindeki herhangi bir olumsuz gelişmede vakit geçirmeden doktora başvurabiliyor. Çünkü böyle durumlarda zaman çok önemlidir. Benlerin izlenmesi gerekiyorsa, 6 ay veya yıllık periyotlarda izlenebilir. Benin alınması gerekiyorsa, alınıp patoloji tahliline gönderilir.”

Riskli benlerin alınması gerekir

“Bildiğimiz kahverengi benlerle, melanom denilen deri kanseri arasında çok sıkı bir ilişki yok. Ancak, ailesinde melanom olan kişiler normal benleri açısından sıkıca takip edilmelidir. Halk arasında, ‘Benler alınmaz, alınırsa daha kötü olur’ gibi bir inanış vardır. Bu tamamen yanlıştır. Gerekirse riskli benlerin alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Melanom dediğimiz kanser, normal bir deri alanında gelişebildiği gibi ne kadar tehlikeli olursa olsun, erken tanı ve tedavisi kesin hayat kurtarıcı olmaktadır.”