Gutenberg Nedir?

Gutenberg Editörüne Hoş Geldiniz

Bu yeni editörün amacı, WordPress için zengin içeriği basit ve eğlenceli hale getirmektir. Bu bütün yazı, hareket edebileceğiniz ve etkileşimde bulunabileceğiniz LEGO tuğlalarına benzer parçalardan veya içeriklerden oluşur. İmlecinizi hareket ettirin ve yukarı ve yukarı okları olan farklı blokları göreceksiniz. Kopyalama ve yapıştırma işleminde bir şeyleri kaybetmekten korkmadan, hızlı bir şekilde blokları yeniden konumlandırmak için oklara basın.

Şu an okuduğunuz şey, herkesin en temel bloğudur. Metin bloğunun kendi kontrolleri var …

… bunun gibi, doğru hizalanmış.

Başlıklar, içeriğinizin anahatları ve düzenlenmesine yardımcı olan ayrı bloklardır.

Bir Resim Binlerce Kelimeye Değer

Görüntü ve medyayı azami dikkatle kullanmak yeni editörün ana odak noktasıdır. Umarım, altyazı eklemenin veya resimlerinize tam genişlikte gitmenin, eskisinden çok daha kolay ve sağlam görünmesini sağlayabilirsiniz.

Beautiful landscape
Herhangi bir tema desteğiniz varsa, resim araç çubuğunda “geniş” düğmesini görürsünüz. Bir dene.

Altyazıyı seçmeyi ve düzenlemeyi veya düzenlemeyi deneyin, şimdi düzenlemeyi yapmak zorundasınız.

Ekleyici Aracı

WordPress’in yapabileceği her şeyi hayal edin. HTML etiketlerini, sınıflarını veya karmaşık kısa kod sözdizimini hatırlamanıza gerek yok. Yerleştiricinin ardındaki ruh (editör çevresinde görebileceğiniz) (+) düğmesi, tüm mevcut içerik bloklarına göz atmanıza ve bunları yayınınıza eklemenize olanak tanır. Zengin düzenleme ve yayınlama için her türlü olanağı açarak eklentileri ve temaları kendileri kaydettirebilirsiniz.

Git bir dene, bir şeyler keşfedebilirsin, bunu bilemezsin. İşte bulabileceğinizlerin kısa bir listesi:

  • Metin ve Başlıklar
  • Görüntüler ve Videolar
  • Galeriler
  • YouTube, Tweet’ler veya diğer WordPress yayınları gibi katıştırın.
  • Düğmeler, Kahraman Görüntüler, Ayırıcılar vb. Gibi düzen blokları
  • Ve bunun gibi derslerden biri de 🙂

Görsel Düzenleme

Blokların büyük bir faydası, onları düzenleyebileceğiniz ve içeriğinizi doğrudan değiştirebilmenizdir. Bir teklifin kaynağı gibi bir şeyi düzenlemek için alanlara sahip olmak yerine, içeriği doğrudan değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki alıntıyı düzenlemeyi deneyin:

Editör, zahmetsizce ve zahmetsiz bir şekilde yeni bir sayfa ve bina oluşturma deneyimi yaratmaya gayret edecek ve kısa kodları, özel HTML’leri veya “gizemli et” keşiflerini keşfetmeyi kolaylaştıran “engeller” içeriyor.

Matt Mullenweg, 2017

Bilgi, resim altındaki resim yazılarına benzer ayrı bir metin alanıdır, bu nedenle kaynağı seçerseniz, değiştirirseniz veya kaldırırsanız, teklifin yapısı korunur. Onu eklemek her zaman kolaydır.

Bloklar ihtiyacınız olan her şey olabilir. Örneğin, metninizin kompozisyonunun bir parçası olarak bastırılmış bir alıntı eklemek isteyebilirsiniz ya da dev stilize olanı göstermeyi tercih edebilirsiniz. Bu seçeneklerin tümü, yerleştiricide kullanılabilir.

Kenar çubuğundaki blokta bir sürgü sürükleyerek galerinizdeki sütunların miktarını değiştirebilirsiniz.

Media Rich

Yeni geniş ve geniş kapsamlı hizalamaları galerilerle birleştirirseniz, çok hızlı bir şekilde çok zengin bir düzen oluşturabilirsiniz:

Accessibility is important — don’t forget image alt attribute

Tabii, tam geniş görüntü oldukça büyük olabilir. Ama bazen görüntü buna değer.

Yukarıdaki sadece iki görüntü ile bir galeri. Şamandıralarla uğraşmadan görsel olarak çekici düzenler oluşturmanın daha kolay bir yolu. Ayrıca, blok değiştiriciyi kullanarak galeriyi tekrar resme dönüştürebilirsiniz.

Herhangi bir blok bu hizalamaları seçebilir. Gömülü blok, bunları içerir ve kutudan yanıt verir:

Statik veya dinamik, dekoratif veya düz herhangi bir blok oluşturabilirsiniz. İşte bir çekme bloğu:

Şiir şiirdir

The WordPress community

Ek bloklar oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz veya projeye yardımcı olmak istiyorsanız, GitHub repository.


Gutenberg’i test ettiğiniz için teşekkürler!

👋

2 Comments